Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Polskie studia wywiadowcze. Stan i perspektywy badań" - nowa książka pracowników KBN INPiSM UJ

Z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazała się najnowsza publikacja książkowa pracowników Katedry Bezpieczeństwa Narodowego INPiSM. Polecamy lekturę.

O publikacji:

Problematyka wywiadu i kontrwywiadu na dobre zadomowiła się na polskich uczelniach, zarówno jako przedmiot nauczania, jak i temat prac dyplomowych oraz rozpraw doktorskich. Powstają sprofilowane kierunki studiów i ścieżki specjalizacyjne, a służby coraz częściej goszczą w murach akademii, by informować, edukować i – przede wszystkim – prowadzić nabór. Choć środowisko badaczy tych zagadnień jest niewielkie, to może poszczycić się bogatym i zróżnicowanym dorobkiem. Artur Gruszczak, Arkadiusz Lewandowski i Arkadiusz Nyzio jako pierwsi podjęli się zadania przeprowadzenia jego intelektualnej inwentaryzacji poprzez analizę kierunków badań, identyfikację ich silnych i słabych stron oraz przedstawienie „ziem nieodkrytych”. Z pytaniem o stan i perspektywy polskich studiów wywiadowczych zwrócili się nie tylko do badaczy, ale i praktyków wywiadu. Autorzy twierdzą, że na wypracowaniu właściwych relacji pomiędzy światami służb i akademii powinno zależeć obu stronom. Czy są one jednak na to gotowe? I czy w ogóle posługują się tym samym językiem?

Artur Gruszczak, Arkadiusz Lewandowski, Arkadiusz Nyzio
Polskie studia wywiadowcze. Stan i perspektywy badań
Nazwa wydawnictwa: Księgarnia Akademicka
Miejsce i data wydania: Kraków 2024
Ilość stron: 160
Ilość arkuszy wydawniczych: 8
Numer ISBN/ISSN: 978-83-8368-049-1
DOI:https://doi.org/10.12797/9788383680491
Inne– open access; licencja Creative Commons; publikacja sfinansowana ze środków Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim; link do publikacji: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/631

Słowa kluczowe: studia wywiadowcze; służby wywiadowcze; służby specjalne; Polska; bezpieczeństw