Nowa książka pod red. dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ - "Pionierzy krakowskiej afrykanistyki"

Nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazała się książka Pionierzy krakowskiej afrykanistyki pod red. dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ. Publikacja została zadedykowana pamięci prof. Romana Stopy (1895-1995) w 120. rocznicę urodzin. Monografia składa się z ośmiu rozdziałów przybliżających sylwetki i dorobek wybitnych krakowskich afrykanistów. Pierwsza część w całości poświęcona jest dorobkowi i pracy naukowej prof. Romana Stopy, zaś część druga osobom profesorów: Tadeusza Lewickiego, Andrzeja Waligórskiego, Leszka Dzięgla, Andrzeja Zaborskiego oraz dr Alicji Małeckiej.
 
Lata 30. XX wieku to dla krakowskich studiów afrykanistycznych okres przełomowy, w którym rozwijające się zainteresowanie Afryką zaowocuje pierwszymi niezależnymi projektami badawczymi realizowanymi w terenie – na kontynencie afrykańskim. Najlepszym przykładem są badania prowadzone przez Romana Stopę (1895-1995), uważanego za ojca polskiego językoznawstwa afrykańskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, światowej sławy eksperta od języków mlaskowych (click languages). W 1935 roku przez kilka miesięcy Roman Stopa prowadził badania językoznawcze na obszarze dzisiejszych Namibii i Botswany wśród ich rdzennych mieszkańców: San i Khoikhoi, przy okazji których zebrał również pokaźny materiał etnograficzny dotyczący kultury ludów San. Dziś te unikalne zbiory znajdują się w krakowskim Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli. 
 
Dorobek profesora Romana Stopy stanowi nie tylko ważną część polskich badań afrykanistycznych, ale zajmuje również ważne miejsce w światowej afrykanistyce. Niestety dziś, ponad 20 lat po jego śmierci, w Polsce jest on praktycznie zapomniany. O wiele bardziej ceni i pamięta się Romana Stopę poza granicami kraju.
 
- z Wprowadzenia dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ
 
 
Pionierzy krakowskiej afrykanistyki
red. Robert Kłosowicz
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, Kraków 2017
Język publikacji: polski
Stron: 186
 
Data opublikowania: 04.10.2017
Osoba publikująca: Michał Dulak