Umowa o współpracy WSMiP UJ i ŻIH

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ zawarł porozumienie o współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. ŻIH i WSMiP UJ będą współpracować w ramach realizacji wspólnych przedsięwzięć  naukowych. ŻIH współdziała od wielu lat z Instytutem Judaistyki UJ, teraz pole wspólnych badań poszerzy się o nowe aspekty relacji polsko-żydowskich, analizowane zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.

Umowa o współpracy zawarta została na gruncie wspólnego projektu Zakładu Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM WSMiP UJ oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego, pt.  Afirmacje figury „Innego” w polskich dyskursach politycznych, społecznych i kulturowych. Kluczowym wydarzeniem projektu była zorganizowana wspólnie w listopadzie 2023 r. konferencja naukowa Żydzi w multiwersum języka polskiego.

Projekt, kierowany przez dr Bartosza Kwiecińskiego i realizowany przez zespół: dr hab. Monika Ślufińska, prof. UJ, dr Beata Zając, dr Katarzyna du Vall, dr Jakub Żurawski, był efektem konkursu na rozwój współpracy z otoczeniem zewnętrznym uczelni, przy wsparciu finansowym Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.