Katedra Bezpieczeństwa Narodowego
Obszar zainteresowań badawczych
Katedra Bezpieczeństwa Narodowego jest jednostką działającą od 1 stycznia 2015 r. (jako Zakład BN). Została utworzony w wyniku wydzielenia z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej grupy pracowników naukowo-dydaktycznych specjalizujących się w zagadnieniach bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, konfliktów regionalnych, studiów strategicznych oraz prawa konfliktów zbrojnych.
Katedra Bezpieczeństwa Narodowego odpowiada za realizację programu dydaktycznego studiów na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe", rozwój badań w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie i w zakresie nauki o stosunkach międzynarodowych, współpracę ze studentami zainteresowanymi problematyką bezpieczeństwa, w szczególności ze studenckim Kołem Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego UJ, a także za współpracę z interesariuszami zewnętrznymi działającymi w sektorze bezpieczeństwa narodowego oraz z partnerami zagranicznymi.
Kontakt
Katedra Bezpieczeństwa Narodowego INPiSM UJ
ul. Sławkowska 17, pok. 28 i 29
33-332 Kraków
Korespondencję należy kierować na adres:
Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych
ul. Jabłonowskich 5
31-114 Kraków
Kierownik Katedry: prof. dr hab. Artur Gruszczak
Stanowisko: profesor
Zainteresowania badawcze:
- Obszar wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE; bezpieczeństwo wewnętrzne Unii Europejskiej, w szczególności współpraca policyjna, walka z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, ochrona granic, funkcjonowanie strefy Schengen.
- Studia strategiczne, przemiany w zakresie wojskowości, rola siły w stosunkach międzynarodowych, ewolucja współczesnych międzynarodowych stosunków militarnych, funkcje i cele współczesnych sił zbrojnych, hybrydyzacja bezpieczeństwa.
- Zarządzanie informacją, współpraca wywiadowcza w Unii Europejskiej oraz w wymiarze transatlantyckim, antycypacja zagrożeń z wykorzystaniem otwartych źródeł informacji.
Publikacje i więcej informacji (na stronie ZBN)
dr hab. Marek Czajkowski
Stanowisko: adiunkt z dr hab.
Zainteresowania badawcze:
- Bezpieczeństwo międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów militarnych oraz wpływu techniki i technologii na jego stan i perspektywy.
- Rola przestrzeni kosmicznej w procesach związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym i w stosunkach międzynarodowych, polityki kosmiczne państw i ich rola w narodowych strategiach bezpieczeństwa.
- Obrona przeciwrakietowa jako szczególny instrument militarny polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej państw, oraz jej wpływ na bezpieczeństwo międzynarodowe i jego perspektywy.
- Stosunki strategiczne USA – FR, stan obecny, historia, perspektywa, znaczenie globalne i regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem Europy.
- Federacja Rosyjska, jej polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, siły zbrojne, gospodarka, miejsce w świecie i ewolucja roli politycznej.
Publikacje i więcej informacji (na stronie ZBN)
dr hab. Paweł Frankowski
Stanowisko: adiunkt z dr hab.
Zainteresowania badawcze:
- Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych
- federalizm i regionalizm w Ameryce Północnej
- bezpieczeństwo regionalne w Afryce Wschodniej
- standardy prawa pracy w umowach o wolnym handlu (FTAs)
- Europejska Polityka Kosmiczna
Publikacje i więcej informacji (na stronie ZBN)
dr Piotr Bajor
Stanowisko: adiunkt
Zainteresowania badawcze:- Problematyka polityki zagranicznej RP, uwarunkowania zmian systemowych i procesu transformacji w Polsce po 1989 r.
- Uwarunkowania i proces rozpadu ZSRR.
- Bezpieczeństwo międzynarodowe ze szczególnym uwzględnieniem obszaru poradzieckiego.
- Proces instytucjonalizacji bezpieczeństwa na obszarze poradzieckim.
- Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Ukrainy, Rosji, stosunki dwustronne.
- Transformacja społeczno-polityczna obszaru poradzieckiego.
Publikacje i więcej informacji (na stronie ZBN)
dr Dominika Dziwisz
Stanowisko: adiunkt
Zainteresowania badawcze:
Cyberbezpieczeństwo, formy współczesnego terroryzmu, w tym przede wszystkim te związane z rozwojem nowoczesnych technologii, polityka bezpieczeństwa USA, strategie bezpieczeństwa narodowego, nowoczesne metody analizy danych, Big Data.
Publikacje i więcej informacji