Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weimar: polityka – prawo – filozofia

Termin: 12.11.2013
Miejsce: Sala nr 30 Collegium Novum, ul. Gołębia 24
Organizator: Katedra Filozofii Polityki INPISM UJ
Kontakt: arkadiusz.gornisiewicz@uj.edu.pl

Weimar: polityka – prawo – filozofia

 

Seminarium

Katedra Filozofii Polityki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium pt. Weimar / polityka- prawo-filozofia.

 

Idea

Celem seminarium jest pogłębiona analiza wybranych zagadnień politycznych, prawnych i filozoficznych okresu Republiki Weimarskiej. Szczególną uwagę poświęcimy stanowiskom wypracowanym przez myślicieli z kręgu tzw. rewolucji konserwatywnej. 

Filozofia polityczna jest często dzieckiem kryzysu, zrodzona zostaje z potrzeby przemyślenia podstaw władzy chwiejącej się w swych posadach. Weimar traktujemy zatem jako szczególnie istotne źródło refleksji nad rzeczywistością polityczną i społeczną naznaczoną kryzysem. Jak pisał Detlev Peukert, „Weimar" pokazał nam w krótkim czasie i w błyskawicznym tempie zarówno te fascynujące, jak i te fatalne możliwości naszego nowoczesnego świata.  Wychodząc od tego spostrzeżenia chcemy zastanowić się nie tylko nad historycznym, ale również współczesnym znaczeniem pojęć, które mogą pomóc nam zrozumieć naszą własną sytuację.

Podstawowe pojęcia

rewolucja konserwatywna, imperium, dyktatura, demokracja, parlamentaryzm, decyzjonizm, normatywizm,  legalność, legitymizacja

Goście specjalni

W seminarium uczestniczyć będą uznani badacze problematyki.

Uczestnicy

Seminarium posiada charakter otwarty. Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane myślą polityczną i historią okresu międzywojennego, zarówno studentów, doktorantów, jak i badaczy.

Zgłoszenia

Zgłoszenia chęci uczestniczenia w seminarium prosimy przesyłać na adres e-mail arkadiusz.gornisiewicz@uj.edu.pl. Uczestnicy zapisani zostaną do grupy dyskusyjnej umożliwiającej otrzymywanie materiałów związanych z tematyką seminarium oraz bieżących informacji o kolejnych spotkaniach. Spotkania odbywać się będą w godzinach popołudniowych w pierwszy wtorek każdego miesiąca w Sali nr 30 Collegium Novum, ul. Gołębia 24. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany miejsca i godziny spotkań.

 

Pierwsze spotkanie pt. Czy Carl Schmitt jest myślicielem katolickim? z udziałem dra hab. Pawła Kaczorowskiego, prof. UKSW i PAN oraz dra Tadeusza Szawiela, UW odbędzie się 12 listopada o godz. 16

 

Organizatorzy

prof. dr hab. Bogdan Szlachta

dr Arkadiusz Górnisiewicz

 

Serdecznie Państwa zapraszamy

 

Data opublikowania: 30.10.2013
Osoba publikująca: Jakub Żurawski