Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2024

20240122
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Ukraine’s Resilience to Russian Aggression: Prospects for Ukraine’s European Future

Data: 22.01.2024
Czas rozpoczęcia: 13:00
Miejsce: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ul. Reymonta 4, s. 038
Organizator: Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych oraz Future Democracy Lab ID.UJ
Kontakt: Artur Gruszczak, artur.gruszczak@uj.edu.pl
Ukraine’s Resilience to Russian Aggression: Prospects for Ukraine’s European Future

Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Future Democracy Lab ID.UJ zaprasza na wykład dr Aliny Nychyk nt. Ukraine’s Resilience to Russian Aggression: Prospects for Ukraine’s European Future.

Rosja po raz pierwszy zaatakowała Ukrainę w 2014 roku, kiedy to zaanektowała Krym i rozpoczęła wojnę w Donbasie. Agresja ta była szokiem zarówno dla Ukrainy, jak i Unii Europejskiej. Ukraińscy przywódcy tworzyli politykę zagraniczną kraju próbując różnych podejść i ucząc się na swoich błędach. Rosyjska pełnoskalowa inwazja zbrojna w 2022 r. spotkała się z odmienną reakcją Ukrainy i Zachodu. Ukraina stała się największym polem bitwy w Europie po zakończeniu II wojny światowej. Jakie zmiany zaszły w polityce zagranicznej Ukrainy po 2014 roku? Jak odporna była Ukraina na agresywne i niszczycielskie działania Rosji? Czy istnieje możliwość pokoju między Ukrainą a Rosją? Jak w przyszłości rysuje się integracja Ukrainy z UE?

Podczas wykładu dr Alina Nychyk przedstawi wnioski ze swojej nowo opublikowanej książki „Ukraina Vis-à-Vis Russia and the EU: Misperceptions of Foreign Challenges in Times of War, 2014–2015”. Wyjaśni przyczyny rosyjskiej agresji, preferencje Rosji i UE w ich stosunku do Ukrainy oraz różnice między reakcjami Ukrainy na wydarzenia z lat 2014 i 2022. Dr Nychyk rzuci także światło na skuteczny opór i budowę odporności Ukrainy, a także na to, jak społeczeństwo ukraińskie widzi zwycięstwo i jakie są obecne możliwości osiągnięcia pokoju. Na koniec podzieli się swoimi nowymi wnioskami na temat uzyskania przez Ukrainę statusu kraju kandydującego do UE oraz przyszłości stosunków UE-Ukraina.

Biografia: Dr Alina Nychyk jest badaczką w Grupie Badań nad Polityką Europejską w ETH Zurich. Uzyskała stopień doktora nauk politycznych na Uniwersytecie w Manchesterze w 2022 r., tytuł magistra Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w Polsce oraz licencjata na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym. Dr Nychyk zdobywała bogate doświadczenie w międzynarodowych firmach, organizacjach pozarządowych i instytucjach europejskich.

Wykład i dyskusja będą prowadzone w j. angielskim. Zapraszamy do udziału Pracowników i Studentów Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych.