maj 2023

20230517

Debata "Varieties of Populism in Contemporary Democracies"

Data: 17.05.2023
Czas rozpoczęcia: 11:30
Miejsce: Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ul. Reymonta 4, s. 237
Organizator: Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych.
Kontakt: prof. Artur Gruszczak, artur.gruszczak@uj.edu.pl
Debata "Varieties of Populism in Contemporary Democracies"

Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych zaprasza na debatę nt. Varieties of Populism in Contemporary Democracies.

Celem debaty jest przedyskutowanie ewolucji i ekspansji idei oraz doktryn populistycznych jako instrumentów i mechanizmów władzy i wpływu. Wykorzystywanie i nadużywanie dyskursów populistycznych w relacjach między państwem a społeczeństwem jest ostatnio szeroko dyskutowaną cechą ustrojów politycznych: demokratycznych, nieliberalnych i autorytarnych. Wychodząc z założenia, że populizm zwiększa swoje wpływy, zwłaszcza w Europie i – tradycyjnie – w Ameryce Łacińskiej, paneliści przedstawią lokalne i sektorowe perspektywy współczesnego populizmu, koncentrując się na Ameryce Łacińskiej, Europie Środkowo-Wschodniej i Hiszpanii.

W debacie udział wezmą:

Prof. Leonardo Sánchez Ferrer, Wydział Prawa, Universidad de Burgos (Hiszpania);

Dr Natasza Styczyńska, Instytut Studiów Europejskich UJ;

Dr Monika Sawicka, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ;

Dr Marcin Fatalski, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

Moderator: Prof. Artur Gruszczak, Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Debata będzie prowadzona w j. angielskim. Zapraszamy do udziału Pracowników i Studentów Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych.