Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

November 2022

20221103
Previous week
Next week

Wykład Prof. Jana Zielonki (University of Oxford) w ramach projektu Polimpact - Społeczne znaczenie i wpływ politologii

Date: 03.11.2022
Start Time: 15:00
Place: MS Teams, Youtube
Organiser: dr Piotr Obacz (Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ)
Contact: dr Piotr Obacz, piotr.obacz@uj.edu.pl, 691 409 134

Gorąco zapraszamy wszystkich pracowników, studentów i doktorantów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, a także pozostałych członków polskiej społeczności politologicznej do udziału w wykładach i dyskusjach w ramach projektu „Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ Politologii”.

Pierwszym gościem będzie Profesor Jan Zielonka z University of Oxford. Wykład i późniejsza dyskusja toczyć się będą wokół tematu:

Nauki polityczne i polityka nauki

Spotkanie odbędzie się 3 listopada br. (czwartek) o godz. 15:00 za pośrednictwem platformy MS Teams, będzie także streamingowane na żywo na kanale Youtube WSMiP UJ.

Linki do spotkania:

MS Teams

Youtube

Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość komentowania i zadawania pytań.

Profesor Jan Zielonka jest politologiem i prawnikiem, pracownikiem Uniwersytetu Oksfordzkiego; specjalizuje się w studiach europejskich, a zwłaszcza w badaniach nad europejską polityką i społeczeństwem, integracją europejską i funkcjonowaniem Unii Europejskiej, zajmuje się również problematyką związaną z teorią demokracji; jest autorem m.in. takich publikacji, jak: Kontrrewolucja. Liberalna Europa w odwrocie (2018), Koniec Unii Europejskiej? (2014), Europa jako imperium (2007).

Następne spotkanie odbędzie się 21 listopada 2022 r. (poniedziałek) – gościć będziemy Profesor Dianne Pinderhughes (University of Notre Dame), Prezydent International Political Science Association.

Już dziś gorąco zapraszamy również na to spotkanie! O szczegółach poinformujemy w osobnej wiadomości.

 

Wykłady Profesora Jana Zielonki, Profesor Dianne Pinderhughes oraz pozostałych wybitnych uczonych, są częścią projektu „Polimpact – Społeczne znaczenie i wpływ Politologii”.

Projekt jest finansowany ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim, a realizują go: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych (Oddział w Krakowie) oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Celem projektu Polimpact jest zorganizowanie spotkań o charakterze naukowym oraz popularno-naukowym w nowatorskiej formule, która sprzęgać będzie, po pierwsze, działania ww. podmiotów jako partnerów posiadających wspólne dążenia, po drugie zaś – działania pracowników badawczo-dydaktycznych, studentów oraz krakowskich licealistów zainteresowanych polityką i życiem społecznym.

Jest to projekt zorientowany na przyszłość – przyszłość politologii jako dyscypliny naukowej. Projekt celuje w stymulowanie procesów wzmacniania i rozwoju politologii. Działalność ukierunkowana na wypełnienie tego założenia będzie miała dwa aspekty:

1) uświadamianie znaczenia, społecznej roli i wpływu politologii w obrębie systemu nauki oraz państwa i społeczeństwa, oraz promowanie tej dyscypliny naukowej – poprzez działania popularyzatorskie wśród młodzieży – wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników badawczo-dydaktycznych oraz studentów;

2) inicjowanie i promowanie nowego kierunku w dyskusji przedstawicieli politologii nad stanem, rozwojem i przyszłością tej dyscypliny naukowej – poprzez organizację specjalistycznych debat i wykładów, które merytorycznie korespondować będą z regułą "IKR" (Integracja-Konsolidacja-Reorientacja tematyczna).

Projekt wychodzi naprzeciw ważnym oczekiwaniom i potrzebom, a to m.in.:

  • potrzebie inicjowania nowych działań, które realnie przyczynią się do wzmocnienia pozycji politologii w systemie nauki oraz podniosą jej atrakcyjność i uświadomią jej znaczenie;
  • oczekiwaniu, by nieustannie zachęcać do podejmowania szeroko rozumianych studiów politologicznych;
  • potrzebie promocji politologicznych badań, studiów, refleksji.

Kierownikiem projektu jest dr Piotr Obacz – adiunkt w Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, zaś osobami współodpowiedzialnymi za realizację projektu: dr hab. Franciszek Czech – kierownik Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ i przewodniczący krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Pani Marta Rajek i Pani Julia Górecka z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.