Prof. Andrzej Mania laureatem Nagrody Fundacji Kościuszkowskiej

Z radością informujemy, że laureatem tegorocznej pierwszej edycji Nagrody Fundacji Kościuszkowskiej za najlepszą publikację z zakresu problematyki amerykanistycznej (rok 2019) został pracownik naszego Wydziału, prof. dr hab. Andrzej Mania i Jego książka pt. Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA lat gorącej i zimnej wojny, 1939-1989

Zgłoszonych zostało siedem publikacji, pięć z nich zostało zakwalifikowanych i ocenionych przez 6-osobową Komisję specjalistów w zakresie studiów amerykańskich w składzie:

  • prof. dr hab. Lucyna Aleksandrowicz-Pędich
  • dr hab. Włodzimierz Batog
  • dr hab. Sławomir Józefowicz
  • dr hab. Anna Mazurkiewicz
  • prof. dr hab. Halina Parafianowicz
  • dr hab. Bohdan Szklarski.

Więcej informacji o konkursie na stronie Fundacji Kościuszkowskiej.

Serdecznie gratulujemy Laureatowi!

 

O książce

Okres wielkiej konfrontacji to czas, w którym Stany Zjednoczone stawały się mocarstwem, a w polityce zagranicznej przejawiały coraz większą aktywność. Głównym obiektem ich zainteresowania byt Związek Radziecki - w czasie II wojny światowej ważny aliant, a później największy rywal w walce o dominację nad światem. Idea powstrzymywania komunizmu wyznaczała kierunek polityki Stanów Zjednoczonych, ponieważ dostrzegały one w ZSRR zagrożenie dla swych aspiracji i misji.

Politykę USA prowadzi prezydent we współpracy z Kongresem. Głównymi bohaterami tej monografii sq jednak współtwórca i realizator polityki zagranicznej, czyli Sekretarz Stanu, i jego Departament of State oraz dyplomaci. Oni tworzą ważne plany, analizy i raporty, prowadzą negocjacje, a wreszcie są obecni (choć w drugim szeregu) podczas wszystkich ważnych wydarzeń.

 

Data opublikowania: 14.06.2020
Osoba publikująca: Dariusz Stolicki