Debata WSMiP UJ na temat wojny na Ukrainie

18 marca 2015 roku pracownicy Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych wzięli udział w pierwszej z cyklu debat Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, która była poświęcona „Wojnie na Ukrainie i jej percepcji w przestrzeni międzynarodowej".

Wśród prelegentów zaproszonych do udziału w debacie znaleźli się: prof. dr hab. Włodzimierz Mokry z Katedry Ukrainoznawstwa, prof. UJ dr hab. Joachim Diec z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej, dr Rafał Kęsek z Katedry Ukrainoznawstwa. Instytut INPiSM godnie reprezentował dr hab. Marek Czajkowski z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego. Dyskusję sprawnie moderował dr Piotr Bajor z tego samego Zakładu.

W wypełnionej po brzegi sali przez dwie i pół godziny toczyła się niezwykle ożywiona debata. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się między innymi kwestie związane ze stosunkiem Rosjan oraz Zachodu  do konfliktu na Ukrainie, sposobów przygotowania i prowadzenia operacji wojsk rosyjskich na Krymie i we wschodniej części Ukrainy. Dyskutowano również o potencjale militarnym i gospodarczym Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainy. Wypowiedzi prelegentów spotkały się z zainteresowaniem, a czasem też polemikami ze strony zgromadzonego audytorium. Wśród poruszanych kwestii przewijały się wątki politologiczne, ale też historyczne i kulturowe.

Opracowała: Beata Kosowska-Gąstoł

fot. Kamil Jasnos
Data publikacji: 20.03.2015
Osoba publikująca: Mateusz Kolaszyński