Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja naukowa dotycząca wdrażania programu Partnerstwo Wschodnie w Azerbejdżanie

Termin: 06.11.2013

Naukowcy i eksperci z Azerbejdżanu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie 6 listopada br. wzięli udział w konferencji naukowej poświęconej wdrażaniu programu Partnerstwo Wschodnie w Azerbejdżanie. Konferencja odbyła się w Państwowym Uniwersytecie w Baku, w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Partnerstwo Wschodnie: założenia – doświadczenia – wyzwania. Analiza procesu implementacji w państwach objętych programem" realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Udział w obradach wziął Ambasador RP w Azerbejdżanie Dr Michał Łabenda.

Ambasador Łabenda podkreślił, że Azerbejdżan odgrywa istotna rolę w realizacji programu Partnerstwo Wschodnie i wyraził nadzieję na dalsze zbliżenie tego państwa z Unią Europejską. Podkreślił, że Polska jako inicjator tego programu przywiązuje ogromną wagę do jego realizacji i rozszerzenia współpracy pomiędzy Azerbejdżanem a Unią Europejską. Dodał, że jej bardzo ważnym elementem jest współpraca naukowa, dlatego też należy dążyć do ściślejszej współpracy pomiędzy uczelniami z Azerbejdżanu i Polski i zwiększenia mobilności studentów pomiędzy obu państwami.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Państwowego Uniwersytetu w Baku, Państwowego Uniwersytetu w Nachiczewanie, ośrodków analitycznych i eksperckich, a także delegacja z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który reprezentowali Prof. Bogdan Szlachta – Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Dr Piotr Bajor – międzynarodowy koordynator projektu.

W trakcie obrad dyskutowano o transformacji społeczno-politycznej Azerbejdżanu, uwarunkowaniach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, realizacji Partnerstwa Wschodniego w tym państwie oraz jego stosunkach z Unią Europejską, Rosją i Iranem.

Projekt „Partnerstwo Wschodnie: założenia – doświadczenia – wyzwania. Analiza procesu implementacji w państwach objętych programem" realizowany jest przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach konsorcjum uczelni z państw objętych programem. Dotychczas odbyły się konferencje w Kiszyniowie (27 września), Kijowie (11 października) i Tbilisi (4 listopada). Projekt współfinansowany jest przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013".

Data opublikowania: 18.01.2014
Osoba publikująca: Dariusz Stolicki