Dyskusja wokół książki Carla Schmitta "Dyktatura. Od źródeł nowożytnej idei suwerenności do proletariackiej walki klas".

Termin: 12.04.2018
Miejsce: Massolit Books & Cafe (ul. Felicjanek 4, Kraków)

​Zapraszamy na dyskusję poświęconą książce Carla Schmitta "Dyktatura. Od źródeł nowożytnej idei suwerenności do proletariackiej walki klas" organizowaną m.in. przez kwartalnik Kronos.

W dyskusji wezmą udział:

Prof. Piotr NOWAK  - filozof, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Kronos", Uniwersytet w Białymstoku, autor wstępu do "Dyktatury"

Prof. Bogdan SZLACHTA - prawnik, historyk myśli politycznej, Uniwersytet Jagielloński

Dr Arkadiusz GÓRNISIEWICZ - politolog, Uniwersytet Jagielloński

Dyskusja odbędzie się 12 kwietnia, o godz. 18:45 w księgarni Massolit Books & Cafe (ul. Felicjanek 4)

"Przez półtora roku Carl Schmitt przeżywał grozę dysfunkcji instytucji publicznych, konfiskaty mienia, wreszcie śmierci. Pytany pod koniec życia, czy pamięta moment, w którym po raz pierwszy zaczął myśleć o świecie w kategoriach różnicy pomiędzy wrogiem a przyjacielem, wskazał na czas rewolucji listopadowej. Prawdopodobnie czary goryczy dopełnił fakt wprowadzenia na wątłych podstawach prawnych stanu oblężenia w kwietniu 1919 roku. Opublikowana kilka lat później Dyktatura stanowiła intelektualną reakcję na tamte wydarzenia. Rozpad państwa niemieckiego, którego Schmitt doświadczał ad oculos, był dla prawnika sytuacją, do której nie mógł on ani nie chciał dopuścić ponownie. Nawet za cenę zastąpienia demokracji dyktaturą."

Ze wstępu prof. Piotra Nowaka

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj

Data opublikowania: 10.04.2018
Osoba publikująca: Michał Dulak