Naukowcy Mołdawii i Polski o sukcesach i wyzwaniach Partnerstwa Wschodniego

Termin: 27.09.2013

Kilkudziesięciu naukowców z Mołdawii oraz delegacja z Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięło udział 27 września 2013 r. w konferencji naukowej poświęconej wdrażaniu programu Partnerstwo Wschodnie w Mołdawii. Konferencja odbyła się w Państwowym Uniwersytecie Mołdawii w Kiszyniowie, w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Partnerstwo Wschodnie: założenia – doświadczenia – wyzwania. Analiza procesu implementacji w państwach objętych programem" realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Udział w obradach wziął Ambasador RP w Kiszyniowie Artur Michalski.

W swoim przemówieniu Ambasador Michalski podkreślił znaczenie zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i zaznaczył, że dzięki parafowaniu Umowy Stowarzyszeniowej wraz z umową o strefie wolnego handlu (DCFTA), Mołdawia może dokonać istotnego kroku naprzód w kierunku eurointegracji,. Podkreślił, że będzie to historyczny krok, będący uznaniem dla determinacji politycznej władz Mołdowy i przeprowadzanych w tym państwie reform, jak również szansą na nowe perspektywy modernizacji państwa i zbliżenia z Unią Europejską.

Ambasador Michalski podkreślił wsparcie polityczne Polski dla Mołdawii, o czym świadczą częste  kontakty polityczne, w tym wizyta w Kiszyniowie prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2012 r., marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w marcu 2013 r., wizyty ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego (ostatnia w lutym br.), czy też ostatnia (9 września br.) wizyta premiera Mołdoawii Iurie Leanca w Warszawie. Dodał również, że Polska od kilkunastu lat angażuje się w pomoc rozwojową dla Mołdawii przekazując co roku na różne projekty w tym państwie ok. 1 miliona euro.

W konferencji udział wzięło kilkudziesięciu naukowców z większości uczelni Mołdawii, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz think-tanków, a także z delegacja z uniwersytetu  w Tyraspolu w Naddniestrzu. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali Prof. Andrzej Dudek – Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Dr Piotr Bajor – międzynarodowy koordynator projektu. W trakcie obrad dyskutowano o transformacji społeczno-politycznej Mołdawii, polityce integracji europejskiej oraz o wynikach wdrażania programu Partnerstwo Wschodnie w tym państwie.

Projekt „Partnerstwo Wschodnie: założenia – doświadczenia – wyzwania. Analiza procesu implementacji w państwach objętych programem" realizowany jest przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach konsorcjum uczelni z państw objętych programem. Następne konferencje odbędą się w Kijowie (11 października), Erywaniu (29 października) i Tbilisi (4 listopada). Projekt współfinansowany jest przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013".

Data opublikowania: 18.01.2014
Osoba publikująca: Dariusz Stolicki