Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

The 3rd Jagiellonian Interdisciplinary Security Conference – relacja z konferencji

Dziękujemy wszystkim za udział w międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce bezpieczeństwa pt. “The 3rd Jagiellonian Interdisciplinary Security Conference, Innovative Security Governance: Interdisciplinary Perspectives”, która zorganizowana została w trybie on-line przez Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ we współpracy z Global Trends Lab Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future.

Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ, który podkreślił jej międzynarodową rozpoznawalność oraz znaczenie w procesie internacjonalizacji WSMiP. Podczas otwarcia obrad głos zabrali również Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Dr hab. Adrian Tyszkiewicz oraz Koordynator Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future Dr hab. Piotr Bajor, prof. UJ.

W trakcie wypowiedzi Prof. Adrian Tyszkiewicz wskazał na role INPiSM UJ jako jednostki z bogatą i twórczą tradycją, prowadzącej obecnie badania w kilku dyscyplinach nauki (politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe). Szczególnie podkreślił rolę nowoczesnego, wielodyscyplinarnego oraz opartego o najnowsze założenia teoretyczne i metodologiczne podejścia do badania wielowymiarowej sfery bezpieczeństwa, kluczowej dla zrozumienia rzeczywistości z zglobalizowanym świecie.

Z kolei Prof. Piotr Bajor dodał, że problematyka bezpieczeństwa międzynarodowego wpisuje się w zagadnienie badawcze Strategii rozwoju Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future, a także Global Trends Laboratory, w związku z czym wyraził nadzieję na dalszą współpracę badawczą oraz organizację wspólnych wydarzeń naukowych w przyszłości.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji i kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego INPiSM Prof. dr hab. Artur Gruszczak podkreślił natomiast, że konferencja ma charakter cykliczny i odbywa się wymiennie, wraz z ogólnopolską edycją obrad, w których udział biorą przedstawiciele polskich ośrodków naukowych i eksperckich.

Celem konferencji była debata i refleksja nad współczesnymi formami zarządzania bezpieczeństwem w ujęciu interdyscyplinarnym i przekrojowym. Nacisk położony został na innowacyjne formy i metody zrządzania, technologie wspomagające polityki bezpieczeństwa w różnych sektorach i wymiarach, a także nowatorskie ujęcia teoretyczne i koncepcje bezpieczeństwa formułowane w wielu dyscyplinach ulokowanych w dziedzinie nauk społecznych, a także pokrewnych dziedzinach nauki.

Konferencja odbyła się w języku angielskim, a udział w niej wzięli przedstawiciele wielu zagranicznych jednostek naukowych, jak również uczelni partnerskich Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Warto również odnotować, że w trakcie konferencji zorganizowany został panel studencki, podczas którego uczestnicy przedstawili wyniki badań zrealizowanych w ramach mini-grantu badawczego w Konkursie dla wybitnych studentów „Talent Management” Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future.

Data publikacji: 27.10.2021
Osoba publikująca: Jakub Żurawski