Debata pt. „Reforma traktatowa a przyszłość integracji europejskiej”

W dniu 11 kwietnia 2024 roku z inicjatywy Instytutu Polityk Publicznych oraz Parlamentu Europejskiego zorganizowana została w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ debata pt. „Reforma traktatowa a przyszłość integracji europejskiej”. Debatę otworzyła Pani Dr hab. Ewa Trojnar, prof. UJ, Prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. W debacie udział wzięli: Dr hab. Karolina Borońska-Hryniewiecka, prof. UWr, Dr Marzenna Guz-Vetter, była dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Prof. dr hab. Janusz Węc (UJ) oraz Dr hab. Marta Witkowska, prof. UW. Debatę prowadziła studentka stosunków międzynarodowych Pani Aleksandra Gnutek, zaś przysłuchiwało się jej bardzo liczne grono studentów, w tym członkowie kół naukowych oraz Forum Młodych Dyplomatów.

Przedmiotem debaty była ocena perspektyw reformy TUE, TFUE, TEWEA oraz KPP na podstawie projektu traktatu rewizyjnego uchwalonego 22 listopada 2022 r. przez Parlament Europejski oraz  raportu francusko-niemieckiej grupy roboczej z 18 września tegoż roku. Prelegenci uczestniczący w debacie wskazali na podobieństwa i różnice pomiędzy obu dokumentami, dotyczące zmian w ustroju UE, na najbardziej i najmniej kontrowersyjne propozycje zmian zaproponowane przez obydwa podmioty oraz szanse na ich realizację w ramach konferencji międzyrządowej, skutki ewentualnej reformy dla całego ustroju UE, wyzwania stojące przed UE w najbliższych latach, a także stanowisko Polski wobec tychże propozycji