IV Festiwal Dyplomatyczny

IV FESTIWAL DYPLOMATYCZNY

24-26.04.2013 r.

                                                        

 

Dzień pierwszy 24 kwietnia

 

Konferencja naukowa Dyplomacja w mundurach - Sala Wystawowa A, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego

10:00 – inauguracja konferencji naukowej

10:15 - 11:45 – I panel ekspercki: "Dyplomacja w mundurach"

11:45 - 12:00 – przerwa kawowa

12:00 - 13:30 – II panel ekspercki - część pierwsza: "Polska dyplomacja wojskowa"

13:30 - 15:00 – przerwa obiadowa

15:00 - 16:30 – III panel ekspercki: "Polska dyplomacja wojskowa"

 

Nieodłącznym elementem Festiwalu Dyplomatycznego jest konferencja naukowa. Przewodnim tematem tegorocznej, czwartej już edycji wydarzenia, była "Dyplomacja w mundurach". Po otwarciu konferencji rozpoczął się pierwszy panel ekspercki, podczas którego znamienici goście, dr Stefan Miłosz oraz dr hab. Artur Gruszczak, przybliżyli rolę dyplomacji wojskowej oraz wzajemne powiązania z jej cywilną odpowiedniczką. Po przerwie kawowej, podczas drugiego panelu eksperckiego, traktującego o polskiej dyplomacji wojskowej, wystąpili płk Bogusław Nowak oraz dr Jerzy Gryz. Referaty dotyczyły organizacji dyplomacji wojskowej w naszym kraju, a także roli i znaczenia ataszatów. Trzeci panel ekspercki, który odbył się po przerwie obiadowej, był kontynuacją tematyki poprzedniego panelu i swoje wspólne wystąpienie zaprezentowali mjr Krzysztof Plażuk oraz mgr Piotr Orłowski.

 

Turniej Negocjacyjny – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

8:30 - 9:00 – rejestracja uczestników

9:00 - 13:15 – szkolenie (4 godziny + 15 minut przerwy)

13:20 - 13:30 – losowanie turniejowych case studies

13:30 - 17:15 – I runda Turnieju Negocjacyjnego

19:00 – uroczyste otwarcie IV Festiwalu Dyplomatycznego (Sala Kazimierza Wielkiego Collegium Maius)
 

Profesjonalne szkolenie zorganizowane przez partnera strategicznego IV Festiwalu Dyplomatycznego – firmę Neraida pozwoliło uczestnikom zgłębić wszelkie przydatne w późniejszych potyczkach sztuczki negocjacyjne. Czterogodzinne szkolenie pod okiem prawdziwych specjalistów to z pewnością cenne, ale także wyczerpujące doświadczenie. Szczególnie, gdy temperatura za oknem dorównuje tej, która później zapanuje podczas rund negocjacyjnych. Na szczęście organizatorzy zaplanowali i zorganizowali przerwę kawową, podczas której uczestnicy szkolenia mogli uzupełnić stracone kalorie i dalej w pełnym skupieniu odkrywać tajniki skutecznych negocjacji. Wzbogaceni o nową wiedzę bez obaw losowali turniejowe zadania, po czym przystąpili do przygotowania własnej strategii negocjacyjnej – bez dostępu do Internetu, odizolowani od ekspertów i innych uczestników mogli korzystać tylko z własnej wiedzy i sporządzonych podczas szkolenia notatek. Już wkrótce mogli przekonać się, w jakim stopniu wybrana strategia okazała się skuteczna, bowiem podczas uroczystego otwarcia IV Festiwalu Dyplomatycznego w Sali Kazimierza Wielkiego Collegium Maius ogłoszone zostały wyniki I rundy Turnieju Negocjacyjnego. Do kolejnego etapu przeszło tylko 8 z 16 drużyn.

 

Dzień drugi – 25 kwietnia

 

Konferencja naukowa Dyplomacja w mundurach - Sala Wystawowa A, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego

10:00 - 11:30 – IV panel ekspercki: "Dyplomacja wojskowa na świecie"
11:30 - 14:30 – przerwa
14:30 - 16:00 – studencki panel konferencyjny

Drugi dzień konferencji rozpoczął się o godzinie 10:15. Czwarty, a zarazem ostatni panel ekspercki dotyczył organizacji dyplomacji wojskowej na świecie. Był on w całości prowadzony w języku angielskim ze względu na wyjątkowych gości - płk Carstena Rasmussena, attaché obrony Królestwa Danii oraz kmdr por. Andrija Ljulj, attaché obrony Republiki Chorwacji. Po burzy pytań do prelegentów rozpoczęła się przerwa kawowa i obiadowa, a po niej studencki panel konferencyjny, w którym udział wzięli Przemysław Brzuszczak, Sebastian Rodzik oraz Damian Hodurek.

 

Turniej Negocjacyjny – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

9:00 - 9:10 – losowanie turniejowych case studies

9:10 - 12:10 – II runda Turnieju Negocjacyjnego

12:10 - 12:30 – narada Kolegium Sędziowskiego i ogłoszenie wyników II rundy Turnieju Negocjacyjnego, losowanie turniejowych case studies

12:30 - 15:30 – III runda Turnieju Negocjacyjnego

15:30 - 15:45 – narad Kolegium Sędziowskiego i ogłoszenie wyników III rundy Turnieju Negocjacyjnego

 

      Drugi dzień Festiwalu Dyplomatycznego to dla uczestników Turnieju Negocjacyjnego czas wytężonej pracy. Nasi negocjatorzy musieli przebrnąć przez dwie rundy Turnieju Negocjacyjnego. Mnóstwo case'ów, ryza papieru na notatki, parę wypisanych długopisów, litry kawy i kilogramy ciastek pozwoliły dotrwać uczestnikom do narad Kolegium Sędziowskiego i ogłoszenia wyników III rundy Turnieju Negocjacyjnego. Do finału przeszły cztery najlepsze drużyny - Sekcja Praw Człowieka Studenckiej Poradni Prawnej UJ, Koło Mówców i Retorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Koło Naukowe Prawników „Współpraca Europejska" oraz Europa Nova.

 

Dzień trzeci – 26 kwietnia

 

Turniej Negocjacyjny - Sala Wystawowa A, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego

11:30 – finał Turnieju Negocjacyjnego

 

      Na otwarty finał Turnieju Negocjacyjnego goście zostali zaproszeni na godzinę 11:30. Jednak nasi finaliści negocjowali już od samego rana - ostatnie rozmowy miały wyłonić dwie najlepsze drużyny. Do ścisłego finału przeszli przedstawiciele Koła Mówców i Retorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Sekcji Praw Człowieka Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto wspomnieć, że walka o trzecie miejsce, które ostatecznie zajęły uczestniczki reprezentujące Koło Naukowe Prawników „Współpraca Europejska" była precedensem. Jednak do tej pory najważniejszym elementem Festiwalu był Finał Turnieju. I tym razem uczestnicy nie zawiedli licznie zgromadzonych obserwatorów. Rozmowa finałowa była długa i pełna negocjacyjnych zakrętów. Jak podsumowali sędziowie - poziom był naprawdę wyrównany, stąd decyzja wymagała licznych negocjacji wśród samych sędziów. Wreszcie jednak udało się osiągnąć kompromis, który oznaczał zwycięstwo Sekcji Praw Człowieka Studenckiej Poradni Prawnej UJ w składzie – Karolina Kot, Jakub Niedźwiecki, Maciej Styczeń. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy udanego wyjazdu do Parlamentu Europejskiego w Brukseli! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, wytrwałość, a przede wszystkim za narzucenie jeszcze wyższego niż w poprzedniej edycji poziomu, który sędziowie zauważali na każdym etapie rozgrywek. 

 

Kolejna edycja Festiwalu Dyplomatycznego przyciągnęła w mury Uniwersytetu Jagiellońskiego zarówno znamienitych prelegentów oraz gości, jak i przyszłych dyplomatów czy  negocjatorów, którzy mierzyli swoje siły podczas Turnieju Negocjacyjnego. Potencjał tego wydarzenia sprawił, że w tym roku w Turnieju wzięło udział aż 16 drużyn z całej Polski, w tym zespoły Kół Naukowych, które uczestniczą w tym unikatowym projekcie już od pierwszej edycji. Drużyny walczyły o nagrodę główną, którą był, jak co roku, wyjazd do Brukseli przekazany przez Panią Różę Thun, europosłankę z ramienia Platformy Obywatelskiej.

 

Organizatorzy dziękują za współpracę wszystkim partnerom, a także instytucjom, które udzieliły patronatu honorowego lub medialnego nad wydarzeniem!

 

 

Sprawozdanie sporządziła:

Agnieszka Sowa

koordynator promocji IV Festiwalu Dyplomatycznego