Konferencja naukowa: Stosunki międzynarodowe w Rogu Afryki – wczoraj i dziś/ International Relations in the Horn of Africa – yesterday and today

Dnia 14 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się konferencja naukowa zatytułowana Stosunki międzynarodowe w Rogu Afryki – wczoraj i dziś/ International Relations in the Horn of Africa – yesterday and today. Była to już druga konferencja organizowana przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych we współpracy z Instytutem Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, tym razem w ramach projektu badawczego „Erytrea i jej destabilizujący wpływ na sytuację polityczną w Rogu Afryki", realizowanego pod kierownictwem dr hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ, a finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. Konferencja poświęcona została stosunkom międzynarodowym w Rogu Afryki - jednym z najbardziej zapalnych i konfliktogennych regionów świata. W celu ukazania jak najszerszego spektrum problemów i wyzwań, szeroko rozumianego regionu Rogu Afryki (tzw. Greater Horn of Africa), organizatorzy zaprosili do udziału w konferencji również badaczy wywodzących się z innych niż nauki polityczne dyscyplin naukowych, m. in. etnologii, kulturoznawstwa czy historii.

Obrady miały miejsce w Sali im. Michała Bobrzyńskiego w Collegium Maius. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Kierownik Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych i Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ. Konferencję rozpoczął wykład keynote speakera – dr Tanji Müller, pt. Geopolitics, Betrayals and Narratives of Oppression: Understanding Eritrean Foreign Policy in the wider context of the Horn of Africa, poświęconego polityce zagranicznej Erytrei w kontekście stosunków międzynarodowych w Rogu Afryki oraz jej najnowszej historii. Dr Müller na co dzień pracująca w School of Environment, Education, and Development jest uznaną specjalistką od Erytrei, zajmującą się głównie kwestiami rozwojowymi, polityką wewnętrzną oraz współczesną emigracją erytrejską. Wielokrotnie prowadziła badania terenowe w Erytrei, w której przed rozpoczęciem kariery naukowej pracowała jako dziennikarka.

Konferencję zaszczycił swą obecnością również Stefan Boness – fotoreporter, przez wiele lat pracujący jako reporter wojenny (m. in. w czasie wojny erytrejsko-etiopskiej z 1998-2000), laureat nagrody World Press Photo w 2002 roku, który specjalnie na tę okazję przygotował prezentację zdjęć z Erytrei swojego autorstwa, zatytułowaną Eritrea – African Enigma. Znalazły się w niej zarówno fotografie z czasów ostatniego konfliktu, jak również zdjęcia dokumentujące współczesne życie Erytrejczyków (m. in. przedstawiające tzw. Asmarinos – starszych mieszkańców Asmary żyjących wspomnieniami czasów, kiedy Erytrea była kolonią włoską.

Wśród prelegentów znaleźli się także wybitni polscy (i nie tylko polscy) specjaliści zajmujący się Rogiem Afryki z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Technická Univerzita v Liberci, w tym Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego – dr Hanna Rubinkowska-Anioł, ceniona etiopistka, której referat pt. Is Ethiopia an African country? Haile Sellasie I's policy towards Ethiopia's neighbours, zwrócił uwagę na interesującą kwestię postrzegania własnej "afrykańskości" przez samych Etiopczyków i wpływu jaki wywierała ona na politykę zagraniczną Etiopii w czasach rządów Hajle Syllasje I. Na konferencji nie mogło zabraknąć również wystąpień poświęconych stricte stosunkom międzynarodowym w regionie, m. in. dr hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ – Czy Erytrea ma destabilizujący wpływ na stosunki międzynarodowe w Rogu Afryki?, dr hab. Macieja Ząbka, prof. UW – Somaliland. Państwo wbrew wszystkim czy dr hab. Wiesława Lizaka – Konflikt w Sudanie Południowym – geneza i konsekwencje dla politycznej sytuacji w Rogu Afryki. Nie zawiedli również licznie przybyli i aktywnie biorący udział w konferencji członkowie Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych.

Konferencja obfitowała w ciekawe wystąpienia i owocne dyskusje, co dało organizatorom nadzieję, że wraz z nią zapoczątkowana została nowa tradycja cyklicznych spotkań naukowych poświęconych regionowi Rogu Afryki organizowanych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

                                                                       Joanna Mormul

Data publikacji: 10.05.2016
Osoba publikująca: Mateusz Kolaszyński