Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Nowa publikacja pod redakcją naukową dr Agnieszki Nitszke

„Czy Szwajcaria jest świadoma strategicznego znaczenia swojej polityki zagranicznej? Czy jest świadoma jak ważne jest określanie z wyprzedzeniem przyszłych wyzwań, rozwiązywanie problemów sąsiedzkich zanim nabiorą wymiaru kontynentalnego, działanie w zgodzie z zasadami solidarności i odpowiedzialności oraz stałe umacnianie swoich sojuszy? Czy wie, że jej interesy są często powiązane z globalnymi i że może na nie wpływać?" Powyższe pytania zostały postawione przez Didiera Burkhaltera we wstępie do Strategii w zakresie polityki zagranicznej na lata 2012-2015. Odpowiedź na nie jest zarazem odpowiedzią na pytanie o miejsce Szwajcarii we współczesnym świecie. Warto także zastanowić się, co w XXI w. definiuje politykę zagraniczną. W przypadku Szwajcarii odpowiedź jest bardziej złożona niż w przypadku większości państw. Wpływa na to szereg uwarunkowań, takich jak neutralność i pozostawanie poza sojuszami militarnymi oraz swoiste podejście do procesów integracyjnych. A mimo to Szwajcaria nie jest outsiderem stosunków międzynarodowych. Przez dziesięciolecia, a może nawet stulecia, budowała swoją pozycję i markę na arenie międzynarodowej poprzez rozwijanie gospodarki, w szczególności usług bankowych, świadczenie dobrych usług celem umożliwienia skonfliktowanym państwom rozpoczęcia negocjacji czy też promowanie dyplomacji kulturalnej. Wszystkie powyższe elementy można zaklasyfikować jako soft power czyli zdolność wywierania wpływu i kształtowania otoczenia za pomocą środków pozamilitarnych.

Ze Wstępu


Pamiętać należy – co w znakomity sposób odzwierciedlono w tekstach w recenzowanej pracy, iż Szwajcaria jest jednym z ostatnich państw Europy Zachodniej, pozostającym poza strukturami Unii Europejskiej. Fakt ten w istotny sposób determinuje prowadzoną przez to państwo związkowe politykę zagraniczną. Oprócz tego, niezwykle interesującym wątkiem polityki zagranicznej Szwajcarii jest kontekst związany z imigrantami oraz tzw. polityką migracyjną. Problematyka ta jest częstym przedmiotem debaty publicznej w Konfederacji, znajdując także wyraz w głosowaniach referendalnych. W ostatnich latach społeczeństwo szwajcarskie wielokrotnie wypowiadało się w kwestiach związanych z tzw. polityką europejską, a także w sprawach imigrantów, przybywających do kraju w celach zarobkowych (...).

Analizy i badania zawarte w niniejszej publikacji prowadzone są zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym. Autorzy poszczególnych artykułów swoje eksploracje prowadzą głównie z perspektywy nauk politycznych, historycznych czy stosunków międzynarodowych, co bez wątpienia jest atutem niniejszej publikacji, pozwala bowiem spojrzeć na przedmiot badań z szerokiej perspektywy(...).

Z recenzji dr hab. Magdaleny Musiał-Karg

Published Date: 01.03.2015
Published by: Dariusz Stolicki