Katedra Współczesnych Systemów Politycznych i Partyjnych

pok. nr 412    tel. 12 663 25 21

pok. nr 423    tel. 12 663 25 33

Obszar zainteresowań badawczych

Zainteresowania i działalność naukowo-dydaktyczna pracowników katedry wydają się być zróżnicowane, jednak wspólnym mianownikiem dla wszystkich działań jest zagadnienie systemu politycznego i demokracji. Obydwa zjawiska analizowane są przy pomocy wielu metod badawczych, m.in. komparatystyki, analizy systemowej oraz badań empirycznych. Owocem prac są liczne, uznane publikacje oraz działalność dydaktyczna. Analizie i gruntownym przemyśleniom poddawane są m.in. zjawiska totalitaryzmów, autorytaryzmów, przywództwa politycznego, systemów wyborczych oraz systemów partyjnych, samorządu terytorialnego, administracji publicznej, politycznej i społecznej roli Internetu oraz organizacji i zarządzania. Te wszystkie zagadnienia badane są w rozmaitych ujęciach, z uwzględnieniem wielu kontekstów i uwarunkowań. Pracownicy katedry Współczesnych Systemów Politycznych i Partyjnych dokonują również analizy najnowszej historii politycznej świata. Powyższy katalog nie jest jednak pełny. Obserwacje świata polityki skutkują nowymi obszarami badawczymi, które pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Granty

W latach 2012-2020 pracownicy i doktoranci Katedry uzyskali 9 grantów Narodowego Centrum Nauki:

1. Wzory wyborcze: efekty polityczne wybranych systemów wyborczych w perspektywie ilościowej, kierownik: dr Dariusz Stolicki, konkurs OPUS 18 (2020).

2. Czy nowość przynosi zmiany? Nowe partie w polskim systemie partyjnym, kierownik: dr hab. Beata Kosowska-Gąstoł prof. UJ, konkurs OPUS 17 (2019).

3. Zasada podziału władz na szczeblu stanowym w USA, kierownik: mgr Dariusz Stolicki, konkurs PRELUDIUM 7 (2015).

4. Izba druga w procesie racjonalizacji parlamentarnego systemu rządów na tle doświadczeń francuskich, kierownik: dr Łukasz Jakubiak, konkurs SONATA 5 (2013).

5. Strategie zarządzania konfliktami etnicznymi w Bośni i Hercegowinie. Power-sharing w Mostarze i Brcku, kierownik: mgr Aleksandra Zdeb, konkurs PRELUDIUM 5 (2014).

6. Ustrojowo-polityczne przesłanki kontroli i nadzoru nad polskimi służbami specjalnymi na tle porównawczym. Stan aktualny i perspektywy rozwoju, kierownik: mgr Mateusz Kolaszyński, konkurs PRELUDIUM 3 (2013).

7. Europejskie partie polityczne jako struktury wielopoziomowe, kierownik: dr Beata Kosowska-Gąstoł prof. UJ, konkurs OPUS 1 (2012).

8. Polityczny konstytucjonalizm w teorii i praktyce ustrojowej państw anglosaskich, kierownik: dr Tomasz Wieciech, konkurs SONATA 1 (2012).

9. Brytyjski samorząd lokalny, kierownik: mgr Elżbieta Sadowska, konkurs PRELUDIUM 1 (2012).

Kierownik Katedry: prof. dr hab. Marek Bankowicz

Stanowisko: profesor

Zainteresowania badawcze:

Aktywność naukowa prof. dr. hab. Marka Bankowicza koncentruje się wokół następujących nurtów badawczych:

• systemy polityczne,
  • demokracja
  • autorytaryzm i totalitaryzm
  • przywództwo polityczne
  • najnowsza historia polityczna świata

Publikacje i więcej informacji

prof. dr hab. Krzysztof Szczerski

Stanowisko: profesor

Zainteresowania badawcze:

• Procesy integracji europejskiej, system polityczny Unii Europejskiej.
  • Polityka zagraniczna Polski.
  • Zarządzanie państwem, reformy administracji publicznej, europeizacja administracji, zarządzanie politykami publicznymi.

Publikacje i wiecej informacji

dr hab. Dominik Sieklucki, prof. UJ

Stanowisko: profesor UJ

Zainteresowania badawcze:

Systemy polityczne, systemy wyborcze, systemy partyjne, samorząd terytorialny i administracja publiczna. Autor ponad trzydziestu publikacji naukowych  w tym monografii: Dynamika systemu wyborczego III Rzeczypospolitej na tle historycznym, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015 oraz Partie lewicy i centrolewicy w polskim systemie partyjnym. Aktywność SLD, PSL i UP na polskiej scenie politycznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2006.

Dyżury dla doktorantów

Publikacje i wiecej informacji

dr hab. Beata Kosowska-Gąstoł, prof. UJ

Stanowisko: profesor UJ