Dane teleadresowe
Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych
ul. Władysława Reymonta 4
30-059 Kraków
pok. nr 418 tel. 12 663 25 28
pok. nr 419 tel. 12 663 25 29
Obszar zainteresowań badawczych
Katedra Studiów nad Procesami Integracyjnymi istnieje od 1 stycznia 2015 r. Są w niej zatrudnieni: jeden profesor zwyczajny, trzech adiunktów oraz jeden asystent. W 2016 r. kierownik Katedry prof. dr hab. Janusz Węc uzyskał bardzo prestiżowy grant Unii Europejskiej Jean Monnet Chair, w ramach którego w latach 2016-2019 realizowany będzie projekt p.t. EUCRIS: European Union in Crisis: What is Wrong and How to Fix It?
Katedra prowadzi badania naukowe w następującym zakresie:
- ustrój Unii Europejskiej i strefy euro
- prawo Unii Europejskiej
- system podejmowania decyzji w Unii Europejskiej
- wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa oraz wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE
- polityki należące do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE
- pozycja parlamentów narodowych w UE
- teoria stosunków międzynarodowych
- instytucjonalizacja procesów integracyjnych na świecie
- stosunki polsko-niemieckie
- polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Niemiec
- polityka europejska Szwajcarii
- polityka europejska Polski
- systemy polityczne i partyjne Niemiec, Austrii i Szwajcarii
- metodologia badań empirycznych
- samorząd terytorialny – ustrój i polityki publiczne
Katedra odpowiada za realizację zajęć dydaktycznych na trzech kierunkach studiów: stosunkach międzynarodowych, bezpieczeństwie narodowym i politologii. Jej pracownicy prowadzą wykłady i ćwiczenia m.in. z następujących przedmiotów:
- integracji europejskiej
- instytucji Unii Europejskiej
- konferencji międzyrządowej jako modelu wielostronnej dyplomacji Unii Europejskiej
- wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE
- wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE
- instytucji publicznych w UE
- instytucjonalizacji procesów integracyjnych na świecie
- regionalizacji i instytucjonalizacji bezpieczeństwa
- międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych
- stosunków polsko-niemieckich
- partii i systemów partyjnych w Unii Europejskiej
Kierownik Katedry: prof. dr hab. Janusz Węc

Prof. dr hab. Janusz Węc, profesor zwyczajny nauk humanistycznych w zakresie historii powszechnej najnowszej i stosunków międzynarodowych. Kierownik Katedry Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2016-2019 kierownik projektu badawczo-dydaktycznego Komisji Europejskiej Jean Monnet Chair p.t. EUCRIS: European Union in Crisis: What is Wrong and How to Fix It? Honorowy Profesor Jean Monnet w Uniwersytecie Jagiellońskim. Ekspert Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i członek Team Europe. Członek Komisji Historycznej PAN, Oddział w Krakowie. Członek m.in. następujących towarzystw naukowych: Internationale Vereinigung für Germanistik, Towarzystwo Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Polskie Towarszystwo Studiów Międzynarodowych, Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich, Stowarzyszenie Germanistów Polskich, Polskie Towarzystwo Historyczne. Autor ponad 300 publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą, w tym 21 monografii i syntez, na temat ustroju Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej, integracji europejskiej i pozaeuropejskiej, stosunków polsko-niemieckich, najnowszej historii Niemiec, a także niemieckiego systemu politycznego.
Zainteresowania naukowe:
- integracja europejska i pozaeuropejska
- ustrój Unii Europejskiej
- polityki Unii Europejskiej
- instytucjonalizacja procesów integracyjnych na świecie
- stosunki polsko-niemieckie po 1945 r.
- najnowsza historia Niemiec
- system polityczny Republiki Federalnej Niemiec
- polityka zagraniczna Republiki Federalnej Niemiec
dr Agnieszka Nitszke
Stanowisko: adiunkt
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk politycznych. Adiunkt w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Wiceprezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, członek Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Autorka monografii Zasady ustroju federalnego w państwach niemieckojęzycznych. Studium porównawcze oraz artykułów poświęconych partiom politycznym w Europie i integracji europejskiej.
Zainteresowania naukowe:
- integracja europejska i pozaeuropejska;
- polityki Unii Europejskiej;
- partie i systemy partyjne;
- agencje Unii Europejskiej;
- systemy polityczne i partyjne państw niemieckojęzycznych;
- Szwajcaria i jej relacje z UE.
- Europeizacja - transformacja - deeuropeizacja. 30 lat doświadczeń Grupy Wyszehradzkiej - grant w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future.
dr Adam Kirpsza
Stanowisko: adiunkt
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.
Zainteresowania naukowe:
- statystyka
- integracja europejska
- proces podejmowania decyzji
- prawo UE
- ustrój UE
- metodologia badań empirycznych
- status prawny mniejszości narodowych i etnicznych
- Wpływ czynników personalnych na sukces państw w negocjacjach legislacyjnych w ramach Unii Europejskiej - grant w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future.
dr Michał Dulak
Stanowisko: adiunkt
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
Zainteresowania naukowe:
- integracja europejska
- polityki Unii Europejskiej
- krajowa koordynacja polityk europejskich
- polska polityka europejska
- parlamenty narodowe w Unii Europejskiej
- samorząd terytorialny – ustrój i polityki publiczne
-
Design Sprint jako narzędzie poprawy jakości polityk publicznych w gminach. Projekt dotyczy rozwoju współpracy uczelni z jej otoczeniem społeczno-gospdoarczym. Realizowany jest w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
Podsumowanie polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie 2022 - celem badania jest ocena działań Polski podczas rocznego przewodnictw w OBWE między styczniem a grudniem 2022, a także analiza skuteczności działań OBWE podejmowanych w tym okresie na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.
dr Olesia Tkachuk
Stanowisko: asystent z dr
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji. Asystent w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.
Zainteresowania naukowe:
- integracja europejska
- polityki Unii Europejskiej
- Europejska Polityka Sąsiedztwa i Partnerstwo Wschodnie
- procesy integracyjne i dezintegracyjne na obszarze poradzieckim
- polityka zagraniczna Rosji i Ukrainy
- strefy wolnego handlu na świecie