Konferencja pt. „Siła w Europie – militarne i niemilitarne narzędzia oddziaływania w konfliktach międzynarodowych"

W dniu 3 września 2014 roku w Kielcach odbyła się konferencja pt. „Siła w Europie – militarne i niemilitarne narzędzia oddziaływania w konfliktach międzynarodowych". Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego towarzyszyło XXII Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego.

Konferencję otworzył Prorektor UJ ds. dydaktyki, Pan prof. dr hab. Andrzej Mania, po nim głos zabrał Pan Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. dr hab. Bogdan Szlachta. Następnie rozpoczął się pierwszy panel konferencji, moderowany przez Pana dr Witolda Sokałę (UJK). Pierwszy z prelegentów, Pan dr hab. Daniel Boćkowski, prof. UwB poruszył temat użycia siły w konfliktach po Zimnej Wojnie. Kolejny referat, wygłoszony przez Pana dr Piotra Bajora (INPiSM UJ), był analizą ostatnich wydarzeń na Ukrainie – w ujęciu tego konfliktu jako wojny hybrydowej. Dyrektor INPiSM UJ, dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ swoje wystąpienie poświęcił Europie wobec kryzysów poza jej granicami na przykładzie Afryki. Następnie Pan dr Wojciech Michnik (UJ) rozwinął temat interwencji Zachodu na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Kolejnym gościem był cz.p.o. Rektora-Komendanta Akademii Obrony Narodowej Pan płk prof. dr hab. Dariusz Kozerawski, który przedstawił wykorzystanie sił międzynarodowych w stabilizacji konfliktów zbrojnych zarówno jako strategiczną szansę, jak i czynnik powodujący zagrożenia. Nordycka percepcja bezpieczeństwa była tematem wystąpienia Pana prof. dr hab. Ryszarda M. Czarnego (UJK). Pan prof. dr hab. Michał Chorośnicki (INPiSM UJ) poruszył problem terroryzmu w Europie – i zagrożeń z niego płynących. Ostatni referat w pierwszym panelu został wygłoszony przez Pana dr hab. Rafała Ożarowskiego, prof. UG. Dotyczył możliwości oddziaływania Europy na zagrożenie fundamentalizmem muzułmańskim.

Po przerwie rozpoczął się drugi panel konferencji, którego moderatorem był Dyrektor INPiSM UJ Pan dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ. Podczas jego trwania przedstawiona została m.in. tematyka:

• zagrożeń dla żeglugi – w kontekście interesów Europy (kmdr por. rez. dr hab. Krzysztof Kubiak);
  • przemocy w europejskiej przestrzeni powietrznej i sposobów w jaki można jej zapobiegać (mjr dr hab. Adrian Siadkowski, prof. WSB);
  • cyberagresji jako zagrożenia dla europejskiego środowiska bezpieczeństwa oraz możliwościom prowadzenia wojny w cyberprzestrzeni (dr Dominika Dziwisz, INPiSM UJ);
  • możliwości, uwarunkowania i formy użycia siły przez USA w Europejskiej przestrzeni strategicznej (dr Roberta Czulda, UŁ).

EPAA jako jeden z instrumentów europejskiego odstraszania był tematem wystąpienia Pana dr Marka Czajkowskiego (INPiSM UJ). Z kolei Pan dr Michał Matyasik (INPiSM UJ) przedstawił problem działań niekinetycznych podczas międzynarodowych interwencji i operacji zbrojnych. Panel zamknęły wystąpienia studentów: Jakub Dyczka (UJ) poruszył zagadnienie zdolności europejskich sił specjalnych w zakresie Foreign Internal Defence, a referat Mateusza Szabli (UJ), dotyczył próby wzmocnienia kinetycznych zdolności państw UE przez grupy bojowe. Po zakończeniu ostatniego wystąpienia miała miejsce dyskusja podsumowującą poruszone zagadnienia.

Konferencja była okazją do wymiany poglądów pomiędzy kadrą naukową oraz sektorem cywilnym i wojskowym. Uczestnicy zgodnie wyrazili nadzieję na kontynuację inicjatywy podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Piotr Bernacki