Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci INPiSM UJ w międzynarodowym kursie na temat współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC)

2 czerwca 2014 w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych (CPdMZ) w Kielcach rozpoczął się dwutygodniowy międzynarodowy kurs NATO CIMIC Field Workers/Staff Workers. Kurs zorganizowany został przez CPdMZ oraz CIMIC Centre of Excellence w Holandii i miał na celu przygotowanie oficerów sztabowych, żołnierzy oraz wybranej grupy cywilów do pracy podczas międzynarodowych misji wojskowych. Międzynarodowy charakter kursu zapewniła kadra z USA, Kanady, Czech, Holandii, Niemiec i Polski. Także uczestnicy kursu reprezentowali różne kraje i środowiska. Oprócz żołnierzy z Polski, Gruzji, Azerbejdżanu, Włoch, Ukrainy i USA w kursie uczestniczyły przedstawicielki organizacji pozarządowych oraz dwie studentki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego: Arlene Crews (studentka I roku studiów magisterskich bezpieczeństwa narodowego) oraz mgr Agata Mazurkiewicz (doktorantka). Część zajęć poświęconych negocjacjom i komunikacji interpersonalnej była prowadzona również przez dr. Michała Matyasika z INPiSM UJ.

Kurs składał się z dwóch części: w pierwszym tygodniu odbywały się głównie zajęcia teoretyczne, przybliżające definicje, zasady i zadania współpracy cywilno-wojskowej. Uczestnicy kursu wysłuchali także z wykładów na temat kompetencji międzykulturowych, systemów społecznych i ekonomicznych oraz podstaw negocjacji. Ciekawym elementem kursu NCFW/NCSW było spotkanie i dyskusja z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających na obszarach objętych misjami wojskowymi NATO.

W czasie drugiego tygodnia uczestnicy kursu zostali podzieleni na pracowników sztabu i pracowników taktycznych. Każda z grup stanęła przed zadaniem praktycznego zastosowania świeżo zdobytej wiedzy w ramach ćwiczeń na przykładzie fikcyjnego państwa o nazwie „Tytan". Scenariusz zajęć zakładał, że państwie „Tytan" dotkniętym konfliktami etnicznymi, naturalnymi, a także gdzie działalność prowadzą różnego rodzaju ugrupowania terrorystyczne, społeczność międzynarodowa zadecydowała o przeprowadzeniu interwencji militarnej. Zadaniem kursantów było rozwiązanie szeregu problemów na płaszczyźnie współpracy cywilno-wojskowej.

Ponadto uczestnicy kursu musieli w przeciągu kilku dni opanować zasady współpracy z tłumaczami, założyć Centrum CIMIC, zyskać zaufanie miejscowej ludności oraz nawiązać kontakty z lokalnymi władzami i reprezentantami organizacji pozarządowych (odgrywanymi przez żołnierzy CPdMZ). Punktem kulminacyjnym było opracowanie projektu CIMIC, który miał na celu załagodzenie jednego z problemów nękających stolicę „Tytanu."

Uczestnictwo w tym ciekawym wydarzeniu było możliwe dzięki uprzejmości wielu osób, wśród których szczególne podziękowania należą się płk. Wiesławowi Mitkowskiem – komendantowi CPdMZ, mjr. Pawłowi Polakowi i kpt. Wojciechowi Zaborowskiemu – kierownikom kursu oraz płk. Cezaremu Klukowskiemu, reprezentującemu CCOE.

A. Mazurkiewicz, A. Crews, M. Matyasik 

Data publikacji: 02.07.2014
Osoba publikująca: Jakub Żurawski