Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład dr hab. Dobrosławy Antonów z Uniwersytetu Wrocławskiego

Wykład dr hab. Dobrosławy Antonów z Uniwersytetu Wrocławskiego

Dr hab. Dobrosława Antonów, Katedra Prawa Finansowego, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładowca na Podyplomowych Studiach Podatkowych oraz na studiach podyplomowych Handel międzynarodowy – aspekty celne i podatkowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalistka z zakresu prawa podatkowego, w tym zwłaszcza z zakresu problematyki wykładni prawa podatkowego w realiach członkostwa Polski w Unii Europejskiej, oraz problematyki opłat publicznych. Autorka ponad 100 publikacji, w tym m.in. monografii: Wykładnia prawa podatkowego po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Wolters Kluwer 2009, Opłata skarbowa w polskim porządku prawnym, Wolters Kluwer 2017, Szczególne opłaty administracyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2017, współautorka serii Meritum Podatki, Wolters Kluwer (od roku 2010), współautorka podręczników z zakresu prawa podatkowego oraz z zakresu prawa finansów publicznych, autorka rozdziałów w wielu monografiach oraz artykułów w czasopismach naukowych.

Tytuł wystąpienia: Międzynarodowy obrót gospodarczy jako wyzwanie dla wykładni prawa - przykład idei wykładni prawa podatkowego w realiach członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

W związku z urzeczywistnieniem rynku wewnętrznego Unii Europejskiej międzynarodowy obrót gospodarczy stał się wyzwaniem zarówno dla procesu stanowienia, jak i stosowania prawa unijnego i prawa krajowego w zgodzie z prawem unijnym. Dotyczy to m.in. prawa podatkowego. Wykład poświęcony był omówieniu wyzwań, jakie procesy te niosą dla wykładni tego prawa. W oparciu o obszerną analizę orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskie omówione zostały przykłady problemów związanych z wykładnią przepisów prawa podatkowego UE wynikających m.in. z różnic wersji językowych aktów tego prawa, błędów w tłumaczeniach, odrębności systemów prawnych państw członkowskich, odmiennej ich kultury (w tym kultury i tradycji przedsiębiorców w wybranych branżach), a także innych wyzwań związanych m.in. z potrzebą nadążania porządku prawnego za zmieniającym się otoczeniem gospodarczym (np. nowe technologie) oraz potrzebą uproszczenia obowiązków podatników i wsparcia ich w aktywności na rynku wewnętrznym.           

 

Zobacz galerię zdjęć